SADA IMAMO IZBOR.

VRHUNSKA USLUGA I
SIGURNI DOBITAK
ZA VAŠU KOMPANIJU

Liberalizacijom tržišta električne energije u Srbiji veliki potrošači i potrošači na srednjem naponu obavezni su da električnu energiju nabavljaju na slobodnom tržištu. Mali potrošači i domaćinstva i dalje imaju pravo da koriste javno snabdevanje koje podrazumeva netržišnu (višu) cenu energije.
Otvaranje tržišta na ovakav način dugoročno najviše koristi donosi samim potrošačima, pre svega zbog mogućnosti da se opredele za energiju iz različitih izvora, kao i različitim snabdevačima koji su konkurencija jedni drugima. Uz to, očekuje se da cena električne energije u Evropi ostane na relativno niskom nivou zbog sve većeg investiranja u nove kapacitete obnovljivih izvora energije.
Osnivanjem energetske berze u Srbiji SEPEX/Serbian Power Exchange je postala relevantna berza energetskih parametara u Srbiji, ali i u okruženju. EDS očekuje da ovaj događaj donese i generiše konkurentnije ponude za krajnje potrošače energije. Uz to grupa EDS svakodnevno posluje na međunarodnim energetskim berzama, i to: HUPX u Mađarskoj, OPCOM u Rumuniji, SEPEX u Srbiji, IBEX u Bugarskoj, EXAA u Austriji i LAGIE u Grčkoj.
U jednoj takvoj konkurenciji Sa EDS SADA IMAMO IZBOR!
TRŽIŠTE EDS GRUPE
EDS grupa je multinacionalna kompanija koja posluje u regionu Jugoistočne Evrope. Grupa je specijalizovana za poslove snabdevanja električnom energijom kao i za prekograničnu trgovinu električnom energijom.
EDS grupacija je tokom protekle 3 godine ostvarila bruto promet od preko 233 miliona evra, a ostvareni bruto promet za 2016. ocekuje se da bude 110 miliona evra. Grupa svakodnevno posluje na energetskim berzama kao što su HUPX u Mađarskoj, OPCOM u Rumuniji, SEPEX u Srbiji, IBEX u Bugarskoj, EXAA u Austriji i LAGIE u Grčkoj. Pored toga EDS ostvaruje dugoročnu poslovnu saradnju i sa elektranama u Bugarskoj, sa Elektroprivredom Bosne i Hercegovine (EPBIH), Elektroprivredom Srbije (EPS), Elektroprivredom Crne Gore (EPCG) i Elektroprivredom Makedonije (ELEM).
EDS grupacija poseduje sopstvene kapacitete za proizvodnju električne energije – 19 malih hidrocentrala godišnje proizvedu 54 GWh električne energije.

EDS International Beograd je počeo sa radom novembra 2013 godine. Tokom 2014 godine EDS Beograd je ostvario promet od 904 GWh, u vrednosti od 22 miliona evra. Od 1 januara 2015 godine snabdevamo niz industrijskih potrošača u Srbiji sa ukupnom godišnjom potrošnjom preko 40 GWh. U drugom kvartalu 2015 godine EDS Beograd je počela da snabdeva i lokalne samouprave.


POSLOVNA
ZGRADA
GRUPACIJE

ŠTA DOBIJATE
SARADNJOM
SA EDS
ŠTA DOBIJATE SARADNJOM SA EDS


EDS NUDI NAJKONKURENTNIJU CENU ELEKTRIČNE ENERGIJE
EDS uvek daje najpovoljniju moguću cenu u skladu sa berzanskim kretanjima. Kompanije koje EDS snabdeva električnom energijom imaju cene koje su niže od cena koje su im nudili drugi snabdevači.

EDS NUDI KOMPLETNO SNABDEVANJE* SVOJIM POTROŠAČIMA
U slučaju većih izmena planirane mesečne potrošnje, potrošač je dužan da samo dostavi podatke o takvoj izmeni, najkasnije 15 dana pre početka kalendarskog meseca u kom se planira izmena.

EDS JE BALANSNO ODGOVORAN ZA SVOJE KUPCE
Balansna odgovornost na tržištu električne energije je obaveza učesnika na tržištu da: uravnoteže potrošnju svojih klijenata sa ugovorenom kupovinom i prodaju električne energije u periodu za koji se utvrđuje balansno odstupanje, i da preuzmu finansijsku odgovornost za odstupanja. To praktično znači da EDS plaća operatoru prenosnog sistema troškove balansiranja potrošnje svojih klijenata.

EDS ELEKTRIČNU ENERGIJU ZA SVOJE POTROŠAČE KUPUJE KAKO OD ELEKTROPRIVREDE SRBIJE TAKO I NA ENERGETSKIM BERZAMA U REGIONU
Da bi mogao da posluje na berzama u regionu, EDS je morao svakoj od pomenutih berzi da deponuje značajna finansijska sredstva. Električnu energiju kupljenu na ovim berzama, EDS prenosi u Srbiju zakupom prekograničnih kapaciteta (dalekovoda), koje mora da plati unapred. EDS naravno posluje i na srpskoj energetskoj berzi.

EDS NAPLAĆUJE SVOJIM POTROŠAČIMA SAMO AKTIVNU ENERGIJU KOJU TI POTROŠAČI STVARNO POTROŠE
Iz tog razloga, sa EDS potrošači ugovaraju samo cene aktivne energije u višoj i nižoj tarifi. Sve druge naknade koje plaćaju potrošači električne energije idu preko računa koje potrošačima izdaje EDS, ali ih zapravo naplaćuju operatori distributivnog i prenosnog sistema (elektro-distributivna državna preduzeća i Elektromreža Srbije, na ime tzv. "mrežarine", tj. naknade za korišćenje ovih sistema), odnosno, Vlada Srbije - naknadu za podsticaj proizvođača koji električnu energiju dobijaju iz obnovljivih izvora energije.

POBOLJŠANJE VAŠE ENERGETSKE EFIKASNOSTI
EDS je kompanija koja znanjem i stručnošću pronalazi optimalna rešenja za svoje klijente. Predviđanje tržišta, analiza potrebe i potrošnja svakog klijenata pojedinačno, konsultacije o izboru tarifnog modela i savete o mogućoj uštedi su samo deo kompletne usluge ove kompanije. Uz svoj sektor za sopstvenu izgradnju malih hidrocentrala, EDS podupire ideju o zameni štetne fosilne energije za obnovljive izvore energije (njihovo iskorištavanje). Svoje znanje i iskustvo ulaže u promovisanju energetske efikasnosti i većoj eksploataciji hidroenergije posvuda gde postoji takva mogućnost.
(*) Potpuno snabdevanje je prodaja električne energije kod koje količina električne energije za obračunski period nije utvrđena ugovorom o snabdevanju, već krajnji kupac ima pravo da potroši onoliko energije koliko mu je potrebno u periodu trajanja ugovora, sve dok uredno izmiruje svoje ugovorne obaveze.
EDS
REFERENTNA
LISTA

ŠTA ZNAČE POJEDINE POZICIJE U VAŠEM RAČUNU

AKTIVNA ENERGIJA
se izražava u kilovatčasovima (kWh). Svaki kupac može da bira da li će aktivnu energiju kupovati dvotarifno ili po jedinstvenoj tarifi. Da bi mogao da nabavlja aktivnu energiju dvotarifno (po višoj i nižoj tarifi), kupac mora da poseduje dvotarifna brojila na svojim mernim mestima. Aktivna energija koju kupci preuzimaju iz sistema po pravilu u vremenu od 7 do 23 h svakog dana naziva se aktivna električna energija u višoj tarifi. Aktivna energija koju kupci preuzimaju iz sistema po pravilu u vremenu od 0 do 7h i od 23 do 24 h svakog dana naziva se aktivna električna energija u nižoj tarifi. Kod jednotarifnih brojila, aktivna energija se izražava samo po jedinstvenoj tarifi.

MREŽARINA
je uobičajeni naziv za naknadu za pristup i korišćenje prenosnog i distributivnog sistema električne energije; kod potrošača (korisnika mreže) visokog napona u pitanju je naknada za pristup i korišćenje prenosnog sistema električne energije koja se plaća Elektromreži Srbije, a kod ostalih potrošača to je naknada za pristup i korišćenje distributivnog sistema električne energije koja se plaća elektro-distributivnim (državnim) preduzećima. Mrežarinu čine: viša i niža dnevna tarifa ("mrežarina") za aktivnu energiju, odobrena snaga, prekomerno preuzeta snaga, reaktivna energija i prekomerna reaktivna energija. Mrežarina za aktivnu energiju u višoj tarifi, odnosno "viši dnevni tarifni stav za aktivnu energiju" se primenjuje na iznos aktivne energije koju kupci preuzimaju iz prenosnog, tj. distributivnog sistema u vremenu od 7 do 23 h svakog dana. Mrežarina za aktivnu energiju u nižoj tarifi, tj. "niži dnevni tarifni stav za aktivnu energiju" se primenjuje na iznos aktivne energije koju kupci preuzimaju iz prenosnog, tj. distributivnog sistema u vremenu od 0 do 7 h, i od 23 do 24 h svakog dana.
Odobrena snaga, obračunska snaga i prekomerno preuzeta snaga
Odobrena snaga za jednog korisnika sistema je snaga koja je određena u odobrenju za priključenje objekta potrošača (ili u elektroenergetskoj saglasnosti). Snaga se izražava u kilovatima (kW). Mesečna maksimalna aktivna snaga jednog kupca (korisnika mreže) utvrđuje se merenjem srednje petnaestominutne aktivne snage tokom kalendarskog meseca. Ako je mesečna maksimalna aktivna snaga veća od odobrene snage, na iznos odobrene snage se primenjuje tarifni stav “obračunska snaga”, a na iznos razlike mesečne maksimalne i odobrene snage se primenjuje tarifni stav “prekomerno preuzeta snaga”.
Reaktivna energija i prekomerna reaktivna energija
Ako je faktor snage za obračunski period veći ili jednak 0,95, tarifni stav “reaktivna energija” se primenjuje na iznos izmerene reaktivne energije. Ako je faktor snage za obračunski period manji od 0,95, tarifni stav “reaktivna energija” se primenjuje na iznos reaktivne energije koja odgovara faktoru snage 0,95, a tarifni stav “prekomerno preuzeta reaktivna energija” se primenjuje na iznos prekomerno preuzete reaktivne energije. Prekomerno preuzeta reaktivna energija je pozitivna razlika stvarno preuzete reaktivne energije i reaktivne energije koja odgovara faktoru snage 0,95.
POREZ ZA OBNOVLJIVE IZVORE
Porez za obnovljive izvore je naknada za podsticaj obnovljivih izvora energije. Ovo je trošak svih potrošača u Republici Srbiji kojim se subvencionišu povlašćeni proizvođači električne energije (proizvodnja električne energije iz energije vetra, energije sunca, minihidrocentrala, biomase, kogeneracije I sl.) u skladu sa propisima Republike Srbije. Ova se naknada obračunava kao proizvod ukupno izmerene aktivne električne energije u obračunskom periodu (izražene u kWh) i visine naknade koja se utvrđuje u skladu sa propisima Republike Srbije, izražene u RSD/kWh. Trenutno ova naknada iznosi 0,093 RSD/kWh.
TRAJANJE PROCEDURE PROMENE SNABDEVAČA?
Da biste počeli da se snabdevate kod snabdevača koga Vi izaberete, potrebno je da izmirite finansijske obaveze prema prethodnom snabdevaču. Procedura promene snabdevača treba da se pokrene najkasnije 21 dan pre isteka postojećeg ugovora. Iz tog razloga ne čekajte kraj godine, već na vreme izaberite svog snabdevača električne energije.
UKOLIKO PROPUSTITE DA OBNOVITE UGOVOR
Ukoliko vam je istekao ugovor o snabdevanju, a ne potpišete novi, u skladu sa zakonom naći ćete se na režimu rezervnog snabdevanja. Nećete ostati bez električne energije, ali ćete istu plaćati Snabdevanju EPS po ceni koja je po pravilu viša od tržišne. Režim rezervnog snabdevanja maksimalno traje dva meseca. Nakon tog roka, potrošač će biti isključen iz prenosnog, odnosno distributivnog sistema.
